China Naming Network - Naming consultation - Breakfast shops have two big meat buns for one yuan, and buns in 2 yuan cost eight 6 yuan dollars. So how many equations are there for each size of buns?
Breakfast shops have two big meat buns for one yuan, and buns in 2 yuan cost eight 6 yuan dollars. So how many equations are there for each size of buns?
Two big meat buns are one yuan, and the unit price is 1÷2=0.5 yuan.
Unit price of 8 steamed buns in 2 yuan: 2÷8=0.25.
Solution: Let's buy X big meat buns and X steamed buns.
0.5X+0.25X=6
0.75X=6
X=8